Bērnu velosacensību tradīcijas pirmie asni izdīga 4.Vienības brauciena finālā Uzvaras laukumā 1939. gada 27. augustā, kad pēc pieaugušo sacensību dalībnieku finiša trasē devās vairāk kā 100 mazo riteņbraucēju (jaunākajiem dalībniekiem bija tikai 3 gadi). Kara pārtrauktās tradīcijas turpinājums meklējams jau septiņdesmitajos gados — “kopdzīvē” ar toreiz fenomenāli populārajām “Zelta mopēda” sacensībām, kuru skatītāju vidū esošos bērnus uz divriteņiem organizatori piesaistīja trašu uzraudzībā, kā pateicību uzrīkojot viņiem velosacensības. Uzvaras laukumā iekārtotajā satiksmes mācību pilsētiņas trasē darba dienu novakarēs notika regulāras riteņbraucēju un mopēdistu sacensības, aizsākot saistoša sezonas seriāla formulu. Uzsākot Uzvaras laukuma pārveidi, pilsētiņas ceļi tika aizbērti kopā ar  blakus esošo automodeļu kordodromu. Iecerētajam Latvijas mēroga veloturnīram atrada citu trasi — aiz Bāriņu ielas pie viesnīcas “Tūrists” esošā parka centrālajā daļā ar 700 un 1500 metru celiņa apļiem. 

Atklātais bērnu veloturnīrs tika iecerēts kā kaimiņu lietuviešu rīkotā jaunatnes laikraksta balvu tradicionālās izcīņas sacensību demokratizēts variants. Lietuvā sacensības rīkoja Izglītības ministrija un Šauļu velorūpnīca “Vairas” tikai ar šīs rūpnīcas pusaudžu divriteņiem “Ērglēns” un “Bezdelīga” un tikai divās pusaudžu vecumgrupās, toties ar 47 rajonu (!) dalību. Uzvaras parka veloturnīrs iekļāva visus vecumus līdz 18 gadiem un visas veloklases, kādas toreiz bija sastopamas, pie tam atsevišķās ieskaitēs pēc motosporta principiem. Tā kopš 1979. gada gandrīz trīsdesmit gadus šī trase kalpoja gan “Zelta mopēdam”, gan  bērnu ikgadējam veloturnīram un trešdienu novakaru sacensību sērijai, kas ar 2007. gadu pārcēlās uz Rīgas domnieka Roberta Raimo iniciēto jauno Uzvaras laukuma trasi, kur ar “Riteņvasaras” nosaukumu turpinās arī tagad, kā iesakņojies un laikmetu gaitā pārbaudīts tautas velokultūras mantojums. Šogad notika jau 41. Bērnu veloturnīrs.

Bērnu, jauniešu un ģimeņu auditorijai paredzētais velosacensību seriāls “Riteņvasara” ar sezonas ilgumu (no aprīļa līdz oktobrim) un posmu skaitu (ap 60 posmiem) varētu pretendēt uz Ginesa pasaules rekordu. Tuvāko un tālāko Eiropas kaimiņvalstu vidū neiespējami atrast ko līdzvērtīgu. Simtiem jauno braucējiu var mēroties spēkiem visdažādākajās divriteņu klasēs, kas attiecīgi dalās vecumgrupās. Ģimeņu komandas (bērns un tētis vai mamma) labprāt piedalās velostafetē un velorollingā (riteņbraucēja un skrituļslidotāja ekipāžu sacensības). Par šī velokultūras mantojuma saglabāšanu un radošu attīstīšanu interešu izglītības programmas veidā rūpējas Tehniskās jaunrades nams „Annas 2” un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

Informāciju sagatavoja Aleksandrs Briedis, Tehniskās jaunrades nama „Annas 2” Velo – mini moto skolotājs