Š.g. 8. novembrī koncertzālē “Valmiera” notika Brīvības forums “Latvija. Valmiera. Šodien un rīt”, kura ietvaros pirmizrādi piedzīvoja Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas un Tehniskā jaunrades nama “Annas 2” Animācijas studijas audzēkņu veidotā animācijas īsfilma “Karoga stāsts”. Īsfilma tapusi studijas vadītājas, animatores Ilzes Ruskas vadībā, bet scenāriju veidojusi dramaturģe, Valmieras Drāmas teātra direktore Evita Ašeradena.

Cik senas ir sarkanbaltsarkanā karoga saknes, ko tas pieredzējis un kāpēc simbolizē valsts brīvību, sarunā ar mazu zēnu Jēkabu stāsta pats Karogs. Karoga stāstā atrodami ne tikai TJN “Annas 2” Animācijas studijas audzēkņu zīmējumi, bet arī viena no divu filmiņas galveno varoņu balsīm pieder studijas audzēknim Gustavam Šķudītim, kas īsfilmu ierunājis kopā ar aktieri Gundaru Āboliņu.

Īsfilmu “Karoga stāsts” iespējams noskatīties Valmieras pilsētas pašvaldības YouTube kanālā: https://ej.uz/karoga-stasts

Lai arī Livonijas senākā Atskaņu hronika no 9227. līdz 9231. rindai apraksta sarkanbaltsarkano karogu kā no Cēsīm nākušu, tomēr tieši Valmierā pēc pedagoga Jāņa Lapiņa zīmēta meta 1916. gadā izgatavotais Latvijas karogs (sarkanbaltsarkanu ar saulīti) ir senākais saglabātais. Zīmīgi, ka Valmieras koncertzāle, kurā risinājās forums, ir tas pats vēsturiskais Vecpuišu parka paviljons, kurā 1918. gada 18. novembrī, slepus sarīkotā sapulcē Valmieras pilsētas galva Georgs Apinis pavēstīja pilsētniekiem par Latvijas Republikas proklamēšanu, pilsētā paceļoties arī sarkanbaltsarkanajam karogam.

Animācijas īsfilma “Karoga stāsts” tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Valmieras pilsētas pašvaldības, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas, Tehniskās jaunrades nama “Annas 2” un animatores Ilzes Ruskas atbalstu.

Informāciju sagatavoja:

Katrīna Dūka

Tehniskā jaunrades nama “Annas 2” Direktora vietniece audzināšanas jomā

E-pasts: kduka@edu.riga.lv.

Tel. 28347040