Anna tējo un kafijo


No 9.maija līdz 26.maijam katru darba dienu no plkst. 10.00 līdz 19.00 TJN „Annas 2” Kamīnzālē apskatāma ikgadējā audzēkņu tematiskā izstāde „Anna tējo un kafijo”. Šogad izstādei Annas ielā iedvesmas pamats ir tēja un kafija – možuma un laba garastāvokļa avots.


Medicīnas pulciņš pētīja un ievāca informāciju par dažādu tautu tējas un kafijas dzeršanas un gatavošanas tradīcijām Indijā, Ķīnā,Uzbekistānā, Anglijā un Latvijā. Tas tika attēlots figurālos zīmējumos. Tāpat arī tika savākti Latvijas savvaļas augi, kurus aplejot ar karstu ūdeni, iegūst zāļu tējas. Izstādē tika izstādīts šo augu mākslinieciski noformēts herbārijs, kuru paredzēts nākotnē papildināt.

Keramikas pulciņa ekspozīcija izvietota uz gara svētku galda, kur netrūkst no māla veidotu un glazētu tējas trauku, dažādas maizītes, cepumi, konfektes un svinību tortes. Tur var atrast arī lielas un mazas tējas paciņas, galda dekorus, saldējumu un dažus citus gardumus – visus veidotus no māla. Izmantojot Itālijā ražotas un KERAMA MARAZZI dāvinātas flīzes, keramikas darbnīcā veidoti krāsaini dažādu formu un izmēru paliktnīši.

Pulciņa ”Cita adīšana” veikums šogad – sevišķi krāšņas tortes – vizuļo izšūtām pērlītēm, pārsteidzoši dažādas adījumu faktūras un spilgtas krāsas, ko lieliski papildina no gofrēta kartona izgatavotie toršu trauki. Šī pulciņa mazie apaļie galdiņi, uz kuriem novietoti darbi, lepojas ar romantiskiem papīra galdautiem un papildinājums ir tamborētās puķes, bez kurām svētki nav svētki.

Papīra un tekstildizaina studijas audzēkņi monotipijas tehnikā radījuši svinību viesu portretus, tik daudzkrāsainus un individualizētus. Starp cilvēkiem iemaldījies arī kāds kaķis. Pie citas sienas izvietojušās itāļu stila papjē-mašē maskas karnevāla noskaņās.

Zīmēšanas pulciņš uzzīmējis kafijas veikaliņu, kā arī piedāvā savas versijas par oriģinālām tējkannām. Ir arī tējkanna – akvārijs, kur tējā peld zivtiņas un mīt koraļļi, un tējkanna – ābols.

Radošā darbnīca izstādē demonstrē dekupāžas tehnikā apdarinātus šķīvjus un paplātes, izgatavots pat tasītē ielieta paša kafijas dzēriena vizuālais tēls. Dažādu priekšmetu dekorēšanai izmantotas arī īstas kafijas pupiņas.

Stikla studijas audzēkņi pievērsušies Tālo Austrumu tradīcijām, šai izstādei veidojusi 4 gleznojumus uz stikla. Tur ir gan tējas ceremonijas galds, gan mandala ar tējas baudīšanas atribūtiem – kanniņām, tējas paciņām un citronu šķēlītēm. Lielāks darbs veltīts tieši citronkokam. Ir arī darbs, kas sasaucas ar latvisko tradīciju – mums tik populāra ir liepziedu tēja, bet no liepas koka taisām galdu omulīgai pasēdēšanai.

Pēdējā gada laikā Keramikas darbnīcai izveidojusies laba sadarbība ar Latvijas Universitātes Itāļu valodas un kultūras centru, kā arī Latvijas itāļu valodas pasniedzēju asociāciju – L’ITALII. Izstādes atklāšanā šī centra viesi atraktīvā veidā iepazīstināja nama audzēkņus, to vecākus un pedagogus ar itāļu kafijas gatavošanas tradīcijām, demonstrēja video un vārīja īstu kafiju. Bērni tika izklaidēti ar rotaļām, kuru laikā iemācījās dažus ar kafiju un tās baudīšanu saistītus vārdus itāļu valodā.

(Foto: Ēriks Reiss)