Rīgas skijoringam – 50

    

Rīgas – Eiropas kultūras un reizē skijoringa galvaspilsētas gada priekšvakarā  skijorings atzīmē arī pusgadsimtu, kopš  Uzvaras laukuma trasē 1963.gada  12.decembrī pirmajās sacensībās (vēl uz distanču “kocenēm”) tikās  Latvijas Universitātes, Politehniskā institūta un sabiedriskā motokluba “Bieriņi” ekipāžas un atskanēja Latvijas motosporta leģendas ­Kārļa Ošiņa viedie vārdi: “Tā lieta ies”.

Par tālāko skijoringa izaugsmes šūpuli  līdz pat nacionālā sporta statusam 1972.gadā un dalībnieku simtiem pat lauku saimniecību rīkotos mačos kļuva Mārezers. Viens no pirmo Rīgas sacensību dalībniekiem – Pēteris Aleksandrovičs tagad vada Latvijas Motosporta federācijas veterānu un vēstures komisiju.

Latvijas vēsturē pirmās oficiālās un tradicionālās sacensības aizsākušās 1951.gadā Ventspilī uz aizsalušās Ventas, taču tradīcija izdzisusi sekojošajos gados, līdz  skijoringu kā “ārzemju jaunumu” nolēma izmēģināt Rīgas jaunieši un studenti. Par Latvijas skijoringa ciltstēvu tiek dēvēts Velo minimoto pulciņa skolotājs Aleksandrs Briedis, kurš ne vien stāvējis pie skijoringa šūpuļa sešdesmitajos gados, bet arī visus šos 50 gadus organizējis un vadījis Rīgas skijoringu.

Rīgas atklātās skijoringa meistarsacīkstes ir viena no noturīgākajām Latvijas skijoringa tradīcijām, kas Rīgas un tās apkārtnes trasēs notiek ik gadus, ja vien ziemas ir atbilstošas savam nosaukumam. Jāpiezīmē, ka pateicoties labvēlīgajiem laikapstākļiem, šogad šo sacensību posmu skaits, iespējams, labos iepriekšējo gadu rekordus – 2010.gadā notika 14 posmi, šogad  jau notikuši arī tikpat, bet ieplānoti vēl vairāki (tuvākas ziņas http://www.draugiem.lv/2014/ ).

Pateicoties Velo minimoto pulciņa aktivitātēm, jau otro gadu norisinājies Rīgas Igauņu pamatskolas skijoringa čempionāts. Tradicionālā moto vilcējspēka vietā te gan tika izmantots kāds ašāks skolas vai klasesbiedrs, aiz kura vajadzēja censties noturēties uz slēpēm un finišēt pēc iespējas ātrāk, lai izcīnītu kādu no skijoringa čempionāta medaļām. Tradicionālajām divu dalībnieku ekipāžām šogad pievienojās skjoringa trijnieki – divu vilcēju un viena slēpotāja komandas. Rezultāti bija tik blīvi, ka reizēm tos šķīra vien sekundes simtdaļas. Teicamus rezultātus uzrādīja TJN „Annas2” Velo minimoto pulciņa audzēkņi, iegūstot godalgotas vietas gan divnieku, gan trijnieku ekipāžu klasēs, no viņiem vislabāk veicās Didzim Stepanovam un Rasmusam Markam Ivanovam – 1. vieta divnieku ekipāžu klasē, bet kopā ar Edvardu Libertu – uzvara arī trijnieku ekipāžu klasē.

Laima Krogzeme, TJN “Annas 2” velo minimoto pulciņa skolotāja