Spilgti kontrasti un bagātīga pieredze. Piezīmes no Dienvidāfrikas

    

Laikā, kad Rīga un Latvija piedzīvoja aukstuma rekordus, Tehniskās jaunrades nama “Annas 2” delegācija apguva izglītības organizēšanas pieredzi siltajā Dienvidāfrikas Republikā (DĀR). No 28. janvāra līdz 5. februārim starptautiskajā apmaiņas vizītē “Annas 2” pārstāvēja direktore Irēna Maskaļonoka, direktores vietniece Ingūna Rauda un fotostudijas vadītājs Andrejs Grants.

Latvijas, Lietuvas un Krievijas viesi tika uzņemti Keiptaunā, kurai raksturīgs maksimāls multikulturālisms, apjomīga tūristu plūsma, pasaules dizaina elpa, pārpilnības un nabadzības kontrasti. Augsta līmeņa organizāciju un viesmīlīgu uzņemšanu Atlantijas un Indijas okeānu ieskautajā pilsētā nodrošināja Eimijas Bīlas fonds (Amy Biehl Foundation Trust). Vizītes ietvaros tika apmeklētas vairākas dažāda rakstura vispārējās un interešu izglītības iestādes, DĀR eksprezidenta un Nobela prēmijas laureāta F.V. de Klerka vadītā konference. Notika sarunas ar Keiptaunas izglītības un sociālā departamenta vadītājiem – D. Grantu un B. Kortjē-Alkoku.

“Annas 2” pārstāvji prezentēja Latvijas pedagoģisko praksi tehniskajā jaunradē un “Annas 2” piedāvājumu tehniskajā modelismā, amatniecībā, multimediju studijās un lietišķajā mākslā. Keiptaunas pārstāvju ievērību izpelnījās “Annas 2” ilgtermiņā veidoto meistardarbnīcu efektivitāte, palīdzot jauniešiem apzināties savu nākotnes profesiju un veiksmīgi pierādīt sevi darba tirgū. Profesionālo iemaņu izglītošanai pastiprinātu uzmanību pievērš arī E. Bīlas fonds, un ne velti aprīļa beigās vizītē uz Latviju un TJN “Annas 2” dosies deviņu fonda darbinieku delegācija.

  

Eimijas Bīlas fonda specifikācija ir stipri atšķirīga no Latvijas interešu izglītības iestādēm. E. Bīlas fonda misija ir dot iespējas izaugsmei Keiptaunas nabadzīgo rajonu bērniem un jauniešiem, reizē atņemot augsni potenciālajai noziedzībai, narkotiku biznesam un ilgstošam bezdarbam. Fonda pārvaldībā ir pieci neformālās izglītības centri, kuros kopumā iesaistīti 2000 audzēkņi. E. Bīlas fonds piedāvā tādas speciālās programmas kā HIV/AIDS izglītība, lasīšana un runātprasmes, ekoloģiskais dzīvesveids un resursu taupīšana. Pieejamas arī mūzikas, sporta, tēlotāja mākslas un datoru lietošanas nodarbības. Visas aktivitātes un pamatdarbību atbalsta spēcīgi sponsori un efektīva ziedojumu sistēma.

DĀR un Keiptaunas interešu izglītības politika ir vērsta uz sociālo problēmu risināšanu un profilaksi. Lai gan Rīgā nav skatāma tik liela nevienlīdzība, arī TJN “Annas 2” sniedz unikālas iespējas mācīties un jēgpilni pavadīt laiku bērniem no nabadzīgām ģimenēm par minimālām izmaksām. “Annas 2” darbā būtisks ir galvenais motīvs – sniegt kvalitatīvu izglītību, jo tieši augsta meistarība var nodrošināt jauniešu un topošo pieaugušo iespējas pārvarēt sociālās problēmas. Kā strādāt ar audzēkņiem individuāli, mērķtiecīgi veicinot to izaugsmi konkrētā virzienā, E. Bīlas fonda aktīvisti varēs redzēt savām acīm aprīļa beigās.